2016. március 10., csütörtök

Tematikus könyvajánlónk: Főzés-evés az irodalomban

Jelen tematikus könyvajánlónkban olyan témakört választottunk, ami garantáltan mindenkit érdekel: az evés-ivást és a főzést. A KétHarisnya is imádja a hasát, és azt aztán az élvezetek netovábbja, amikor egy jó könyv is erről szól. Hiszen ahogy egy szerzőnk véli: "mindannyian Mikszáth hasából bújtunk elő!"
A magyar irodalom persze ebben is nagyot alkotott, hiszen az evés-ivás meg a nagy főzések olyan magyar módra kiváló alapanyagot biztosíthatnak minden írónak! Hogy egy klasszikussal kezdjünk, Krúdy Gyula: Szindbádjában az epikus nagy zabálások felejthetetlenek, főleg a Latinovits Zoltán főszereplésével készült film után. Vagy ott van Tersánszky Józsi Jenő Legenda a nyúlpaprikásról című kacskaringós vidámsága, amelyben a toprongyos Gazsinak egyetlen vágya van az életben, egyszer nyúlpaprikást enni. 
A kortársak közül muszáj elolvasni Bíró Zsófia: A boldog hentes felesége c. könyvé a hús gyönyöreiről és kínjáról. Parti-Nagy Lajos: Az étkezés ártalmasságáról egy "obezitológiai" fergeteg, amelyben a főhős egy kultúrház színpadán a magyarság szörnyű táplálkozási szokásairól készül előadást tartani. Kuriózum Cserna-Szabó András  két gasztro-irodalmi könyve. A Darida Benedekkel közösen írt  Nagy macskajajkönyvből megtudhatjuk, hogy a "világirodalom tokkal-vonóval felfogható egyetlen gigantikus lakomaként". És mellesleg másnaposan is megfőzhető 66 recept van könyvben. A másik, a Fehér Bélával elkövetett Ede a levesben gasztrokrimiket tartalmaz, szintén receptekkel.

A világirodalom persze próbál hozzánk felzárkózni, Mark Crick: Kafka levese c. remek könyve például megkísérli a világirodalmat tizennégy recept-novellában összegezni.
Közismertek és közkedveltek az amerikai Frances Mayes könyvei (Napsütötte Toszkána, Édes élet Itáliában), aki volt olyan szerencsés, hogy Toszkánában vehetett házat, és onnantól nem volt megállás a toszkán, majd a szicíliai konyhában való tobzódásban - szintén receptekkel! Olaszország és az olasz konyha imádóinak kötelező!
A csokoládé bűnös élvezetéről és persze megváltó hatalmáról szól Joanne Harris: Csokoládé c. regénye;

Lawrence Norfolk: John Saturnall lakomája pedig a XVII. századi Angliában játszódik, a főhős egy titkos receptkönyv segítségével válik királyok szakácsává.

Bónuszként pedig itt van ellenpontnak Knut Hamsun: Éhség című regénye, egy éhező oslói fiatalember érzelmes, mégis megrázó története.
Könyvtár-könyvesbolt-antikvárium!
Ezt olvassátok aranyoskáink és jó étvágyat!






Nincsenek megjegyzések: