2016. február 11., csütörtök

A szerelem az irodalomban



Mindjárt itt a Valentin-nap, ami kinek öröm, kinek mumus... A KétHarisnya szerint  a szerelem ünnepe nonstop,  a Valentin-nap meg azért van, hogy apropója legyen egy, a szerelemről szóló könyvajánlónak is! :-)
A szerelem talán a leghálásabb témája az irodalomnak, hiszen - maroknyi kivételtől eltekintve – nincs olyan regény vagy novella a világon, amelyben így vagy úgy ne lenne egy szerelmi szál. Ezért is nehéz kicsit ebben a témában könyvet ajánlani, hiszen mi alapján kellene válogatni, mit hagyjunk ki nehéz szívvel.  Nade nem futamodunk meg a feladat elől, íme KétHarisnya szerelmi ajánlója.
A magyar irodalom klasszikusai természetesen ebben a témában is nagyot alkottak, imádjuk Füst Milán: Feleségem története-t, amelyben Störr kapitány, a holland hajós vall feleségével kapcsolatos szerelméről, aggodalmairól, féltékenységéről.  Karinthy Frigyes: Egy nő szeretni c. novellái, karcolatai Karinthy ambivalens viszonyát szemléltetik a másik nemhez.  Gyönyörű film is készült Déry Tibor: Szerelem c. regényéből, a sötét ötvenes évekről és a körülmények ellenére kitartó szerelemről.
Kicsit más hangulatú Márai Sándor két, egymással összefüggő regénye: Az Igazi és  Judit… és az utóhang. A szerelem, megcsalás, elválás nehéz témáit Márai utánozhatatlan bölcsességgel és emberismerettel írja le.  Tersánszky Józsi Jenő: Margarétás dal-a az egyetlen igaz, síron túl is tartó, ám soha be nem teljesedett szerelem igaz története.
Frissebb keletűek Závada Pál: Jadviga párnája és Gárdos Péter: Hajnali láz c. regényei. Előbbi egy nő naplóformában leírt története a szerelemről és az elidegenedésről, utóbbi  egy, a koncentrációs táborból valószabadulás után, egy svédországi kórházban lábadozó férfi története, aki levelezés útján keresi és találja meg a szerelmet.
A világirodalom is bővelkedik  persze  gyönyörűbbnél gyönyörűbb  szerelmi történetekben. Különös hangulatú Alessandro Baricco: Selyem c. könyve, amelyben a főhős  világ másik végén találja meg az igazi szerelmet. Gábriel García Márquez: Szerelemről és más démonokról című regénye Márquez utánozhatatlan  mágikus stílusában  mesél  szerelemről, Murakami Haruki: Szputnyik, szívecském! című könyve pedig egy misztikus, mégis realista történet a szerelem hatalmáról, olyan Murakamisan…
Felkavaró és fájdalmas Bernhard Schlink: A felolvasó-ja,  amely egy kamasz váratlan szerelméről szól egy idősebb nővel, akiről valami rettenetes derül ki, és akinek az emlékétől a fiú élete végéig nem tud szabadulni. Ezek után muszáj valami felemelőt és gyönyörűt olvasni, úgyhogy jöhetnek William Shakespeare Szonettjei, időtlen szépségükkel.
Az egyik legnagyobb szerelmi klasszikus talán (legalábbis az egyik Harisnyának)  Emil Brontë: Üvöltő szelek-je, fájdalmas, és mindent elsöprő szerelmével. Ezt kicsit oldja az írónő testvérének,  Charlotte Brontë: Jane Eyre című regénye, a sötét kezdetből a fényre kilépő szerelemmel. 
Az egészet pedig  Boris Vian: Tajtékos napok könyvével zárjuk, amelynél furcsább, groteszkebb és szebb szerelmi történet talán nem is létezik.
Ne felejtsétek,  bármely könyv elérhető a könyvesbolt-antikvárium-könyvtár háromszögben!
Ezt olvassátok, aranyoskáink, és szép szerelmet kívánunk mindenkinek!

Nincsenek megjegyzések: